ویروس‌های کامپیوتری


virus
ویروس کامپیوتری

ویروس های کامپیوتری برنامه هایی هستند که پس از وارد شدن به کامپیوتر اقدامات غیر منتظره ای انجام می دهند.البته همه ی ویروس ها خطرناک نیستند ولی بسیاری از آنها با هدف تخریب انواع مشخصی از فایل ها برنامه های کاربردی و یا سیستم های عامل نوشته شده اند و چون مشابه ویروس های بیولوژیک گسترش می یابند به آنها ویروس می گویند.

ویروس ها نیز مانند همه ی برنامه های دیگر از منابع سیستم ،مانند حافظه و فضای هارد دیسک ،توان پردازنده ی مرکزی و سایر منابع بهره می گیرند و می توانند اعمال خطرناکی مثل پاک کردن فایل های روی دیسک و فرمت کردن کل هارد دیسک را انجام بدهند.همچنین یک ویروس می تواند مجوز دسترسی به دستگاه را از طریق شبکه و بدون احراز هویت فراهم آورد.

ویروس ها معمولا خود را به یک فایل اجرایی (. exe) و یا فایلی که طراحی شده تا با برنامه‌ای خاص باز شود (مثل. doc که همواره با Microsoft Word باز می‌شود) وصل می‌کنند. او همیشه برای فعال شدن نیاز به اجرایی شدن برنامه میزبانش دارد و اگر این اتفاق نیفتد، ویروس همیشه به حالت خفته خواهد ماند. هنگامی که برنامه میزبان اجرا شود، ویروس هم کار خود را شروع می‌کند.

ویروس‌ها در اشکال مختلف دیگر مثل، کرم، روت کیت‌ها، تروجان ها، و جاسوس‌ها و تبلیغ‌ها هم خودشان را نشان می‌دهند. اگر چه که این مدل از نرم افزار‌های مخرب متفاوت از ویروس‌های حقیقی رفتار می‌کنند.

عملکرد ویروس ها :

1-      تخریبی : در ابتدا با همین هدف ویروس ها نوشته و توزیع می‌شد که به کل یا قسمتی از اطلاعات آسیب برساند و یا حتی کل اطلاعات را از بین ببرد.

2-      جاسوسی : این ویروس ها نیز به مرور شیوع پیدا نمود تا به شبکه ها و اطلاعات ارزشمند و یا غیر ارزشمند دسترسی پیدا کند.

3-      کسب و کار : فردی ویروسی را آماده می‌کند و کمی آنرا در شبکه ها توزیع میکند و به شرکت هایی که نرم افزار ویروس‌کش را می نویسند می فروشد.

هدف اصلی :

در واقع نمی توان هدف اصلی را مشخص کرد. در اصل و در نگاه نویسنده ویروس شاید دو عامل تخریبی و جاسوسی باشد اما در مواردی نیز درآمد زایی است.در کل هدف طراح ویروس هرچه باشد پس از او بیشتر کاربران بدون هدف و بدون اینکه آگاه باشند ویروس را منتقل می کنند.

راه های مواجه با ویروس ها :

آنتی ویروس ها و برنامه های امنیتی شبکه.البته در صورتی که شما کامپیوتر شخصی دارید نصب ویروس کش و یک فایرووال کافی است.فایرووال یک برنامه امنیتی است که از نفوذ انواع نرم افزار های مزاحم جلوگیری می نماید.

علائم ویروسی بودن یک کامپیوتر

درصورتی که احساس می‌کنید سیستم تان به ویروس آلوده شده ویا از وجود ویروس در کامپیوترتان مطمئن هستید می‌باید از نرم افزارهای آنتی ویروس قوی استفاده کنید.علائمی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم می تواند تا حدودی شما را در تشخیص اینکه آیا سیستم شما به ویروس آلوده می باشد یا نه کمک کند.

1-      سیستم کامپیوتر آهسته و کند تر از حد معمول کار می‌کند.

2-      هنگام اجرای نرم افزار ها آنها هیچ عکس العملی نشان نمی‌دهند و یا سیستم مکررا هنگ می‌کند.

3-      سیستم خودبه‌خود ری استارت می‌شود و عملکرد معمولی ندارد.

4-      سیستم کامپیوتر ناگهان خاموش می‌شود و خود‌به‌خود و مداوم ری‌استارت می‌شود.

5-      نرم افزار هایی که نصب کرده اید به‌درستی کار نمی‌کنند.

6-      دیسک ها و درایو های شما غیر قابل دسترس می‌باشند.

7-      نمی‌توانید از فایل های خود پرینت بگیرید.

8-      پیام های خطای نامفهوم را مشاهده میکنید.

9-      منوها و پنجره های محاوره ای را به صورت ناخوانا مشاهده می‌کنید.

10-  در ادامه‌ی پسوند فایل هایی که شما معمولا از آن استفاده می‌کنید پسوند دیگری اضافه شود.

11-  آنتی ویروس نصب شده روی سیستم تان خود‌به‌خود و بی دلیل غیرفعال شده و شما قادر به فعال کردن مجدد آن نیستید.

12-  هیچگونه آنتی‌ویروسی را نمی‌توانید روی سیستم خود نصب ویا اجرا نمائید.

13-  آیکون جدیدی روی دسکتاپ شما ظاهر شده که شما آنرا روی دسکتاپ قرار نداده بودید وهمچنین ممکن است آیکونی در سیستم تان ایجاد شده باشد که با هیچ نرم افزاری قادر به اجرا کردن آن نباشید.

14-  صدا ها یا موسیقی ناهنجار و بلندی از اسپیکرهای متصل به سیستم به گوش می‌رسد.

15-  یک نرم‌افزار به صورت خود‌به‌خود از سیستم شما حذف شده و شما مطمئن هستید که خودتان آن را حذف نکرده اید.

پیشگیری از آلوده شدن سیستم به ویروس

با رعایت کردن چند نکته‌ی ساده می‌توان یک پوشش مناسب ایمنی در برابر ویروس های کامپیوتری ایجاد کرد :

1-      از سیستم های عامل ایمن و مطمئن و به روز شده استفاده کنید تا پوشش حفاظتی مناسبی در مقابل ویروس ها (بجز ویروس های ایمیل) ایجاد شود.

2-      درصورتی که از سیستم های عامل غیر ایمن استفاده می‌کنید سیستم خود را مسلح به یک نرم افزار حفاظتی در رابطه با ویروس ها نمائید.

3-      از نرم افزار هایی که توسط منابع غیر مطمئن ارائه می شوند استفاده نکنید.نرم افزار های حفاظتی موردنیاز تان را از منابع مطمئن تهیه و نصب نمائید.

4-      امکان بوت شدن از طریق دیسک را توسط برنامه ی BIOS غیرفعال کرده تا از آلوده شدن ویروس از طریق یک دیسکت که به طور تصادفی در درایو قرار می گیرد جلوگیری شود.

5-      امکان حفاظت ماکرو در مقابل ویروس را در تمام برنامه های ماکروسافت فعال نموده و هرگز امکان اجرای ماکرو های موجود در یک سند را تا مطمئن بودن از عملکرد واقعی آنها ندهید.

6-      هرگز فایل های ضمیمه ای را که همراه یک ایمیل برایتان ارسال شده و شامل کد هایی اجرایی می باشد را باز نکنید.به خصوص در مواردی که آدرس فرستنده برایتان نا آشنا است.

با رعایت اصول فوق پوشش ایمنی مناسبی برای سیستم شما در رابطه با ویروس های کامپیوتری ایجاد می شود.

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

 پرینت این مقاله

در همین زمینه

تروجان چیست؟

تروجان یک برنامه ی مخرب است که به صورت یک نرم افزار جالب به نظر می رسد.تروجان ها برخلاف ویروس ها...

آموزش نصب فایروال apf

این فایروال یکی از قویترین فایروال های نرم افزاری است که در لینوکس بسیار خوب جواب داده است.وارد...

ssl و انواع آن

  SSL چیست؟ پروتکل (SSL (Socket Secure Layer ، یک استاندارد وب برای کدکردن اطلاعات بین کاربر و...

آشنایی با حملات DDOS و راههای مقابله با آنها

مطمئنا اگر مدیر سرور بودید و هستید بسیار پیش آمده که با این حملات روبرو بودید و هستید اما آیا تا...

معرفی ابزار های آنلاین اسکن امنیت وب سایت

معرفی ابزار های آنلاین برای اسکن امنیت وب سایت توسعه دهندگان و مدیران سیستم با رعایت صحیح نکات...