فریم ورک YII

yii framework
فریم ورک
YII
فریم ورک YII (تلفظ : Yee , مانند حرف e کشیده ) مانند سایر این برنامه ها یک پلتفرم برای استفاده برنامه نویسان php است که در سال 2008 توسط عده ای از برنامه نویسان با تجربه و حرفه ای که زمان زیادی را بر روی پروژه های توسعه php framework مانند پروژه prado صرف کرده بودند عرضه شد. این فریم ورک با عمر کوتاهی که دارد به قدری موثر واقع شده است که در این مدت کوتاه توانسته است توجه بسیاری از توسعه دهندگان وب را به خود جلب کند.YII بسیاری از قابلیت های پروژه موفق prado را به ارث برده است.این فریم ورک یک اپلیکیشن رایگان است و گواهی نامه ی bsd license  را نیز اخذ نموده است.
ویژگی های فریم ورکYII  :
YII یک فریم ورک متن باز و رایگان است که با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP5  نوشته شده است.این فریم ورک با کارکرد عالی که دارد یکی از بهترین انتخاب ها برای انجام پروژه های مختلف است.
 YII دارای ویژگی های مانند MVC,DAO/ActiveRecord ،  Caching،  Authentication و Role-Based access control ،  Scaffolding و testing است. در حقیقت می توان گفت که امنیت بخشی از YII است چرا که این فریم ورک شامل Input Validation ، Output Filtering ، SQL Injection  و Cross-site scripting prevention می باشد.
YII  در مقایسه با سایر فریم ورک ها عملکرد بهتری دارد. مهندسان برای بررسی این ویژگی آماری دقیق عملکرد همه ی فریم ورک ها را جمع آوری کرده اند تا چگونگی کارکرد آنها در پردازش هر دستور در ثانیه را تجزیه و تحلیل کنند. طبق نتایج حاصل از این تجزیه و تحلیل اعداد بالاتر درRPS  (مخفف عبارت Request Per Second  یا "دستور در ثانیه") نشان دهنده ی عملکرد بهتر این فریم ورک است.همچنین همانطور که پیشتر اشاره کردیم این فریم ورک از قابلیت و ویژگی امنیتی بالایی برخوردار است.
این فریم ورک انواع مختلف cache را برای ذخیره ی دیتا های cache  شده در رسانه های مختلف فراهم کرده است. این فریم ورک در مقایسه با سایر فریم ورک ها سیستم cache  کارآمد و پیشرفته ای دارد.
این فریم ورک به گونه ای طراحی شده که با کد های جانبی سازگاری دارد. به عنوان مثال شما می توانید از کد های فریم ورک های PEAR  و Zend در اپلیکیشن YII خود بهره مند شوید.
فریم ورک YII ساختار کد نویسی ساده ای دارد اپلیکیشن های ساخته شده با آن را می توان به سادگی ویرایش و یا شخصی سازی کرد. در صورتی که در زمینه ی کار با PHP تجربه ی زیادی ندارید و تصمیم دارید چند اپلیکیشن ساده بسازید می توانید از این فریم ورک استفاده کنید.
لازم به ذکر است که فریم ورک YII بر روی php 5.1  به بالا کار می کند و بر روی سرور Apache  , Windows و Linux  آزمایش شده است. البته ممکن است بر روی سایر سرویس دهنده های وبی که php 5.1  به بالا بر روی آنها نصب است نیز کار کند.
YII از پایگاه داده های زیر پشتیبانی می کند :
MySQL
SQLite
Microsoft BI
Oracle
PostgreSQL
MongoDB
مزایای فریم ورک YII :
  1. از Ajax پشتیبانی می کند.
  2. از آنجایی که عملیات سریع تری را ارائه می دهد برای توسعه ی برنامه های زمان-واقعی(real-time) بسیار مناسب است.
  3. بسیار توسعه پذیر است.
  4. قابلیت رفع خطا خوبی دارد.
  5. برای ایجاد وب سرویس های Restful خوب است.
  6. به علت منابع آموزشی زیادی که دارد جامعه ی بزرگ دارد.

    *  آموزش نصب فریم ورک YII در لینوکس و  ویندوز

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

 پرینت این مقاله

در همین زمینه

فریم ورک بوت استرپ

فریم ورک بوت استرپ (bootstrap ) بوت استرپ یک فریم ورک front-end رایگان برای سرعت بخشیدن و آسان...

وب سرور آپاچی تام کت

تام کت وب سروری است که توسط شرکت آپاچی ساخته شده تا به شما کمک کند بتوانید نرم افزار های تحت وبی...

آموزش نصب فریم ورک YII در ویندوز

آموزش نصب فریم ورک YII در ویندوز ابتدا برای شروع کار با فریم ورک YII باید آنرا نصب کنید. برای...

نصب JDK روی ویندوز

ابتدا  JDK مورد نیاز با سیستم عامل خود را دانلود نمائید.سپس روی فایل راست کلیک نموده و گزینه ی...

تفاوت های وبسایت و وبلاگ

امروزه ساخت سایت و وبلاگ امری رایج تلقی می شود . بعضا تشخیص آنها از دیگری از نظر ظاهر و به...