معرفی ICANN و نحوه ی ثبت دامنه

امروزه برای شروع به نمایش در اوردن سایت خود، شروع فعالیت های هاستینگ، داشتن وب سایت و یا هر فعالیت مربوطه دیگری در ابتدا به یک دامنه برای سایتی که بر روی هاست یا سرور پیاده سازی میشود نیاز دارید.

برای داشتن وب سایت ابتدا لازم است نام دامنه ی خود را انتخاب کرده سپس هاست مورد نظر را تهیه نمایید.

دامنه یا دامین نامی است که وب سایت از طریق آن قابل دستیابی خواهد بود و از دو بخش نام دامنه و پسوند تشکیل شده.

بخش اول : نام دامنه (Domain Name)

بخش دوم : پسوند (TLD) ,مخفف Top Level Domain است که به آن دامنه سطح بالا نیز می گویند.

برای ایجاد وب سایت و آدرس دهی به آن ابتدا می بایست برحسب نیاز خود پسوند را انتخاب کرده و سپس نامی برای بخش اول نام دامنه انتخاب نمایید و سپس توسط فروشندگان و طبق قوانین آنان دامنه خود را ثبت کنید.

پس از طی مراحل ثبت دامنه طبق روال هر سرویس اینترنتی برای اعمال سایر تنظیمات یک پنل مدیریتی در کاربران قرار می گیرد.

اما از کدام شرکت یا موسسه می توان دامنه تهیه کرد و یا این قوانین را کدام موسسات وضع می کنند؟

دو مؤسسه ICANN و IANA ، مؤسساتی هستند که شرایط و قوانین فعلی دامنه ها ، پسوندها و … را وضع کرده و همه مجاب به رعایت آن می باشند.

درباره ی موسسه ICANN

آیکان (ICANN) مخفف عبارت  Internet Corporation for Assigned Names and Numbersبه معنای “مؤسسه اینترنتی نام‎ها و شماره‌های واگذار شده” است که در مجموع این مؤسسه یک شرکت غیر انتفاعی در ایالات متحده امریکاست که مسئولیت مدیریت واگذاری نام‌های دامنه و آدرس‌های پروتکل اینترنت را برعهده دارد. آیکان یک شرکت بین المللی است که تحت نفوذ نظام دولتی کشور امریکا بوده و مقر آن در ایالت کالیفرنیا است.

درباره ی موسسه IANA

آیانا (IANA) مخفف عبارت  Internet Assigned Numbers Authority یک دپارتمان یا یک بخش از آیکان است  که وظیفه  (DNS Root) و سرپرستی آدرس‌های پروتکل اینترنت (IP addresses) را بر عهده دارد.

این دو مؤسسه با وضع قوانین و ارائه راه کارهای پیشبردی تا به امروز صنعت ثبت دامنه را برعهده داشته‌اند و هر روزه با نظارت دقیق بر دامنه های ثبت شده ، از هرج و مرج در سیستم Domain  ها جلوگیری به عمل می آورند.

ICANN چه وظایفى را به عهده دارد؟

ICANN مسئولیت مدیریت عناصر فنى در این فعل و انفعال را بر عهده دارد تا کاربران در سراسر جهان بتوانند آدرس هاى متعبر را در این شبکه پیدا کنند. مسایل دیگرى چون کنترل محتواى اینترنتى , وضع قوانین براى تجارت روى شبکه , نامه هاى ناخواسته و محافظت از اطلاعات خارج از وظایف تکنیکى ICANN  است.

براساس ساختار ICANN دولت ها و دیگر سازمان ها و نهادهاى بین المللى و حتى خصوصى در مدیریت این بخش مهم به آن کمک مى رسانند. چالش اساسى ICANN حفظ ثبات فنى و تکنیکى اینترنت در این عرصه است. به همین دلیل شاید ICANN یکى از بهترین نمادهاى همکارى در عرصه اجتماعات اینترنتى باشد.

چطور یک دامنه مناسب انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک دامین مناسب ابتدا باید چک کنید که آیا دامین مورد نظر شما آزاد هست یا خیر.زیرا شما نمی توانید دامنه ای را که شخصی قبل از شما خریداری کرده است را در اختیار داشته باشید.اغلب شرکت های ارائه دهنده دامنه و سرور یک نرم افزار آنلاین در اختیارتان قرار می دهند و شما با استفاده از آن می توانید دامنه مورد نظر خود را چک کنید تا متوجه شوید آیا کسی قبل از شما آن دامنه را خریداری کرده است یا خیر.همچنین این نرم افزار آنلاین به شما امکان چک کردن همه ی TLD های قابل خرید برای ایرانی ها را می دهد.

درصورتی که می خواهید دامنه های بین المللی را چک کنید به آدرس whois.com  و برای چک کردن دامنه های ایرانی به آدرس whois.nic.ir  مراجعه کنید.

برای راه اندازی وب سایت و یا ایجاد ایمیل اختصاصی با برند تجاری؛ شما بایست نام دامنه مناسبی را ابتدا به ثبت رسانده و برای آن خدمات هاستینگ نیز سفارش دهید. ثبت دامین تنها ثبت آدرس سایت و نام برند شماست و خرید هاست جهت راه اندازی وب سایت و ایمیل الزامیست.

خرید و ثبت دامنه

جهت خرید دامنه از آفاق هاست اینجا کلیک کنید. از باکس آبی رنگ سمت راست نام TLD دلخواه را انتخاب کنید و سپس در باکس آبی رنگی که در وسط قرار گرفته نام دامنه ی مورد نظر خود را وارد کنید و روی علامت جستجو کلیک کنید.در صورتی که با پیغام "تبریک دامنه ی شما موجود است" مواجه شدید می توانید روی گزینه ی ادامه کلیک کنید.در این مرحله باید DNS  های هاستی را که قرار است دامنه روی آن قرار بگیرد را وارد نمایید و سپس روی دکمه ادامه کلیک کنید.در مرحله ی بعد وارد صفحه ی مرور و پرداخت نهایی می شوید در صورت تایید مشخصات دامنه ی مورد نظرتان روی دکمه ی پرداخت نهایی کلیک کنید. در این صفحه تمامی فیلد ها را با مشخصات خواسته شده پر کنید و سپس روی گزینه ی "تکمیل سفارش" کلیک کنید. در این مرحله صورت حساب شما آماده و قابل مشاهده است در صورت تایید می باید روی دکمه ی پرداخت کلیک نمایید. در این صفحه اطلاعات کارت خود را وارد نموده و روی دکمه ی پرداخت کلیک نمایید.فرآیند خرید و ثبت دامنه به پایان رسید و دامنه ی مورد نظرتان به نام شما ثبت شد.

برای راه اندازی وب سایت و یا ایجاد ایمیل اختصاصی با برند تجاری؛ پس از جستجوی نام دامین و ثبت دامین ir مناسب شما می بایست برای میزبانی سایت و ایمیل خدمات هاستینگ نیز سفارش داده و تهیه کنید. نام دامین تنها آدرس سایت و برند شماست و تهیه خدمات میزبانی جهت راه اندازی وب سایت و ایمیل الزامیست.جهت سفارش خدمات هاستینگ نیز می توانید با ورود به سایت آفاق نوع خدمات مورد نظر را انتخاب و مراحل سفارش و خرید را طی نمایید.

 

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

 پرینت این مقاله

در همین زمینه

دامنه ویژه (premium)

دامنه ی پریمیوم دامنه ای است که به دلیل برخی ویژگی هایی که دارد ارزشمند تر است و برای ثبت آن می...

آموزش ساخت شناسه نیک برای ثبت دامنه های ملی

اگر اولین باریست که قصد خرید دامنه ملی دارید برای شروع فرایند خرید، نیاز به یک شناسه نیک...

فعالسازی دامنه ثبت شده

پس از ثبت یکی از دامن های غیر ملی مانند .com , .net, .site, .cc,... در آدرس دامنه ثبت شده با...

مفهوم حالت های (status) مختلف whois دامنه چیست؟

دامنه های مختلف و همانطور Registrar (مراکز اصلی ثبت دامنه) قوانین مخصوص به خود را دارند.در زیر...

دلیل دریافت ایمیل با عنوان " wdrp report Domain"

طبق قوانین رجیستری دامنه های بین المللی (ICANN)، صاحب دامنه موظف است اطلاعات صحیح و واقعی هنگام...