دامنه و اجزای آن

 

دامنه چیست؟

دامنه یا دامین یک نام منحصر به فرد برای یک صفحه وب است که کاربران از طریق این نام می توانند در مرورگر خود به صفحه مورد نظر خود متصل شوند .به عبارت دیگر نام دامنه دقیقا همانند آدرس یک مکان است که کاملا منحصر به فرد بوده و از هر جا می توان آن آدرس را شناسایی کرد.آدرس دامنه از دو بخش تشکیل یافته است :

دامنه سطح‌بالا ( Top-level domain) که به اختصار TLD نامیده می‌شود، بالاترین سطح دامنه اینترنتی است. بقیه دامنه‌های ثبت شده زیردامنه این دامنه‌ها به حساب می‌آند به طور مثال دامنه www.afagh.info زیردامنه.info به شمار می‌رود. نهادی که این دامنه‌ها را ثبت و تنظیم می‌کند آیکان نام دارد که توسط آیانا(IANA) هدایت می‌شود . آیانا موسسه ای است که در سال 1970 میلادی بوسیله جان پوستِل از موسسه علوم اطلاعات دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، تحت قرارداد USC/ISI با وزارت دفاع ایالات متحده مدیریت می شد شروع به کار کرد . مسئولیت سرپرستی آدرس‌های پروتکل اینترنت ( IP Address) و سیستم خودگردان ( Autonomous System) تخصیص داده شده، مدیریت منطقه ریشه سامانه نام دامنه ( ( DNS root zone، ساختار رسانه‌ها در اینترنت( Internet Media Type) یا همان MIME type، و وظایف مربوط به پروتکلهای اینترنتی دیگر را به عهده داشت .

پس از آیانا با تاسیس شرکت آیکان در سال 1998 این مسئولیت با انعقاد قراردادی با وزارت بازرگانی ایالات متحده به عهده آیکان قرار گرفت .

این دامنه‌ها (TLD)سه دسته‌اند دامنه کشورها, سطح‌ها، و چندارگان‌ها. به علاوه گروه دیگری از دامنه‌ها نیز وجود دارند که متعلق به سیستم بوده و موقت هستند .

دامنه سطح‌بالای ویژه کشورها باید با کدISO 3166 و دو حرفی باشد ،مثلا.ir و.uk اصطلاحا ccTLD خوانده می‌شود.

دامنه‌های سطح‌بالای عمومی که gTLD نیز نامیده می‌شود عبارتند از.gov و.edu و.org و.net و.com و.  …

دامنه سطح‌دوم (second level domain ) که به اختصار SLD می شود ،دامنه ای است که بطور مستقیم بعد از یک دامنه سطح بالا قرار دارد. برای مثال، در www.afagh.info، مقدار afagh دامنه سطح دومی از دامنه سطح بالای info. می باشد.

 

  • Email, SSL
  • 9 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

Related Articles

سایت چیست ؟

  تعاریف متنوع و بسیاری برای وب سایت وجود دارد. یکی از این تعاریف به صورت زیر است : وب سایت به...

سرور چیست ؟

همانند کامپیوتر های خانگی، سرور نیز نوعی کامپیوتر است ولی با امکانات نرم افزاری و سخت افزاری...

تفاوت های وبسایت و وبلاگ

امروزه ساخت سایت و وبلاگ امری رایج تلقی می شود . بعضا تشخیص آنها از دیگری از نظر ظاهر و به...

سرور مجازی چیست؟

    VPS مخفف عبارت Virtual Private Server به معنای سرور مجازی می باشد ، بر روی هر سرور...

هاست چیست؟

هاست (host) کلمه ای بر گرفته از زبان انگلیسی می باشد که به معنی میزبان می باشد و در فارسی اصطلاحا...