سایت چیست ؟

 

تعاریف متنوع و بسیاری برای وب سایت وجود دارد. یکی از این تعاریف به صورت زیر است :

وب سایت به مجموعه ای از صفحات وب (فايلهای حاوی متن، تصویر یا گرافیک و ...) متصل به هم که اغلب شامل یک صفحه اصلی و تعدادی صفحات کمکی  مربوط به آن گفته می شود که اغلب موضوع خاصی را پیگیری می کنند. این صفحات در مکانی به نام سرور نگهداری می شوند.یک وب سایت توسط یک فرد یا گروه یا سازمان تهیه و نگهداری می شود و اغلب توسط تمام مردم و بعضا تنها توسط افراد خاص قابل مشاهده می باشد .

اين مجموعه فايل ها با فرمت HTML یا (Hyper Text Mark up Language) شناخته می شوند .صفحه اصلی یك سایت معمولا index.htm یا index.html یا default.html نام دارد. وقتی كه یك آدرس وب (یا اسم دامنه) را در مرورگرتان تایپ می كنید (مثلا www.google.com )، برنامه مرورگر به سراغ اكانت میزبانی ای می رود كه این اسم دامنه به آن اشاره می كند، و به دنبال یكی از این فایل های اصلی می گردد. فرضا اگر فایلی به نام index.html را در آن وب سایت پیدا كند، این فایل( یا صفحه) را به صورت خودكار در مرور گر شما نمایش خواهد داد و سپس از طریق این صفحه به سایر صفحات این وب سایت می توانید منتقل شوید .

فایل index.html معمولا تركیبی از متن و تصویر است كه طراح وب سایت بر اساس جذابیت بصری چیدمان آن ها را مشخص می كند. متن مورد نظر در خود صفحه وب موجود است، در حالی كه به تصاویر، به عنوان فایل هایی مستقل ارجاع داده می شود. فایل های تصویری ممكن است در وب سایت خودتان ذخیره شده باشند (در اكانت میز بانی تان: در كنار بقیه صفحات وب و فایل ها، یا آن چنان كه معمول است، در یك پرونده مجزا به نامimages )، یا ممكن است جای دیگری در اینترنت باشند. این مجموعه از صفحات وب، تصاویر و فایل های دیگری كه ممكن است در اكانت میزبانی تان داشته باشید مجموعا یك وب سایت،یا پایگاه وب را می سازند.

طراحی سایت برای دستیابی به بازارهای هدف آنلاین و جلب توجه بینندگان به وب سایت، ترغیب آنها به خرید محصولات و خدمات و ایجاد انگیزه برای بازگشت مجدد است. البته باید توجه داشت که وب سایتها تنها برای مقاصد تجاری و اقتصادی طراحی نمی شوند، بلکه برای جنبه های مختلفی از جمله اطلاع رسانی نیز بسیار پر کاربرد هستند.

 

  • Email, SSL
  • 96 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

Related Articles

سرور چیست ؟

همانند کامپیوتر های خانگی، سرور نیز نوعی کامپیوتر است ولی با امکانات نرم افزاری و سخت افزاری...

تفاوت های وبسایت و وبلاگ

امروزه ساخت سایت و وبلاگ امری رایج تلقی می شود . بعضا تشخیص آنها از دیگری از نظر ظاهر و به...

دامنه و اجزای آن

  دامنه چیست؟ دامنه یا دامین یک نام منحصر به فرد برای یک صفحه وب است که کاربران از طریق این نام...

سرور مجازی چیست؟

    VPS مخفف عبارت Virtual Private Server به معنای سرور مجازی می باشد ، بر روی هر سرور...

هاست چیست؟

هاست (host) کلمه ای بر گرفته از زبان انگلیسی می باشد که به معنی میزبان می باشد و در فارسی اصطلاحا...